Home Boys' Lists Girls' Lists Men's Teams Women's Teams News Photos Contributors Links Help Sign-UpOnline Store
College Recruiting Lists | TennnisRPI Lists | The Hot 100 | Top Prospects | College Commitments | Advanced Search  
 
 

Player Information


Yannik Rahman
Miami, Florida
 
Gulliver Prep
Freshman, Class of 2023
 

Overall Record: 80-25 Top 50 Strength of Schedule
J5 NASSAU
November 18-23, 2019
Nassau, BAH
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32
K. Patel
  6-0;6-2
16 Cyrus Mahjoob (124)   6-0;6-0
Q  
M. Gaedechens
6-3;6-4
J5 NEWPORT
October 28 - November 2, 2019
Newport, CUW
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32
S. Urano
  6-0;6-0
16 Sam Scherer (44)   4-6;6-2;6-4
Q
W. Jenkins
  6-1;6-0
S
M. Tomac
  6-1;6-3
F   Samir Banerjee (5) 6-2;6-3
J5 BRIDGETOWN
October 21-26, 2019
Bridgetown, BAR
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32
J. MacKenzie
  6-0;6-1
16  
F. Geschwind
5-7;6-4;6-1
USTA NATIONAL L2 TOURN.
October 12-14, 2019
Sea Colony Recreation Assoc, Bethany Beach, DE
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Jack Wong (103)   3-6;6-3;1-0(6)
16 A Cook (195)   6-2;6-2
Q   Daniel Cohen (28) 7-6(5);7-5
PL-F Chase Robinson (105)   7-5;7-6(2)
PL-S Alexander Karman (118)   6-1;6-4
J5 BAYAMON
September 16-21, 2019
Bayamon, PUR
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Danny Yassine (61)   6-0;6-1
16   Jake Fellows 6-3;2-6;6-4
J5 ST JOHN'S
August 26-31, 2019
St John's, ANT
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32  
O. Lacides
2-6;6-4;6-3
USTA B14-12 NATIONAL CHMPS.
August 3-10, 2019
Mobile Area Tennis Association, Mobile, AL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Jai Dutta (134)   6-0;6-0
64 Humza Noor (68)   6-2;6-4
32 Kane Kelley (60)   6-0;6-0
16 Alexander Razeghi (5)   6-4;6-3
Q Davis Taylor (30)   6-2;6-4
S   Nicholas Godsick (16) 4-6;6-3;6-2
PL   Joseph Phillips (3) 6-3;6-1
USTA B14 NATIONAL CLAY COURT CHMPS.
July 14-21, 2019
City of Fort Lauderdale, Fort Lauderdale, FL
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Kenneth Chan (73)   6-1;6-0
64 Alan Hua (82)   6-1;6-1
32 Lucas Coriaty (8)   6-1;6-0
16 Davis Taylor (30)   6-2;6-4
Q   Nishesh Basavareddy (4) 6-1;4-6;6-3
CQ Jonathan Irwanto (48)   6-2;4-6;1-0
CS Kaylan Bigun (6)   7-5;6-0
CF Payton Young (97)   6-2;6-1
USTA NATIONAL L3 TOURN.
July 6-9, 2019
Lee County Community Tennis Association, Fort Myers, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Quang Duong (10)   6-4;6-2
16 Daniel Green (146)   6-1Ret (inj)
Q Noah Becker (58)   6-4;1-6;6-2
S   Petar Petrovic (126) 5-7;7-5Ret (inj)
PL   Noelle Andrey Ampong (82) Wo (inj)*
J4 NOORD
June 24-28, 2019
Noord, ARU
Boys' 18 Qualifying
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16
D. Kennerley
  6-0;6-2
Q George Bader (425)   6-1;6-0
32 Steff Berg   6-0;6-1
16   Joshua Miller (88) 1-6;6-2;6-4
USTA FL BOBBY CURTIS SECTIONAL CHMPS.
June 8-12, 2019
USTA National Campus, Orlando, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Sebastian Rondon (175)   6-2;6-4
32 Juan Mendoza (263)   6-1;6-1
16 Max Lindstrom (139)   6-2;6-2
Q Andrew Pereverzev (68)   6-4;6-2
S Sebastian Dounchis (161)   5-7;7-6(3);2-2Ret (inj)
F   Mekhi Gbedey (84) 6-4;5-3Ret (ill)
USTA NATIONAL L2 TOURN.
May 18-20, 2019
Virginia Beach Tennis & Country Club, Virginia Beach, VA
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Jonathan Gu (231)   6-0;6-0
16 Maxim Michaels (64)   6-1;6-3
Q Daniel Kong (94)   6-2;7-5
S Matthew Staton (17)   6-3;6-1
F Meecah Bigun (14)   6-3;6-0
PLANTATION ITF
May 11-18, 2019
Frank Veltri Tennis Center, Plantation, FL
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64  
G. Schwebel
6-4Ret (inj)
J4 CORAL GABLES
May 6-11, 2019
Coral Gables, FL
Boys' 18 Qualifying
Complete Results
Round Wins Losses Score
64
F. Geschwind
  6-3;6-1
32 Noah Torres   6-2;6-0
16  
A. Marleau
6-3;6-4
CORAL GABLES ITF (COPA BADIA)
May 4-11, 2019
Tier One Tennis, Coral Gables, FL
Boys' 18 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64
B. Aguiar Kuntz
  6-3;6-2
32   Jake Krug (26) 6-3;3-6;7-5
J4 DELRAY BEACH
April 29 - May 4, 2019
Delray Beach, FL
Boys' 18 Qualifying
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Aaron Rittberger (628)   6-1;6-2
32   Sean Daryabeigi (12) 6-4;1-6;[10-7]
FHSAA CLASS 2A TEAM CHMP.
April 29 - May 1, 2019
Red Bug Lake Park, Casselberry, FL
Boys' 18 Singles 
Round Wins Losses Score
RR Joey Coakley   6-0;6-0
RR Josh Reynolds   6-0;6-0
USTA INTERNATIONAL SPRING CHMPS.
March 29 - April 7, 2019
USTA Training Center - West, Carson, CA
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64   Alexander Chang (38) Wo (admin)*
USTA NATIONAL CHMPS.-EASTER BOWL
March 23-30, 2019
Indian Wells Tennis Garden, Indian Wells, CA
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Alex Michelsen (26)   7-6(4);6-2
32 Payton Young (97)   6-2;6-3
16   Learner Tien (9) 6-1;6-2
3 Nicholas Steiglehner (74)   6-2;6-4
QQ Mert Oral (35)   6-3;6-1
CQ Garen Spicka (27)   7-6(9);6-2
CS Brayden Michna (7)   6-2;6-1
CF   Will Mayew (20) 6-4;6-4
USTA FLORIDA L4 CHMP.
March 16-18, 2019
USTA National Campus, Orlando, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Ty Rothchild (148)   7-5;7-5
16 Alexey Timokhine (191)   6-1;6-2
Q Zak Vince (257)   6-0;6-7;10-8
S Julen Morgan (97)   1-6;6-4;10-5
F Santiago Giamichelle (55)   4-6;6-3;10-7
USTA NATIONAL SPRING TEAM CHMPS.
March 2-4, 2019
Mobile Area Tennis Association, Mobile, AL
Boys' 14 Singles 
Round Wins Losses Score
RR   Qidao Lian (50) 0-6;7-6(5);7-5
USTA NATIONAL L2 TOURN.
February 16-18, 2019
El Conquistador Tennis, Tucson, AZ
Boys' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Holland Snell (83)   6-0;6-0
16 Kai Mills (28)   6-2;6-2
Q Mason Nguyen (15)   6-1;6-3
S   Dylan Charlap (4) 6-4;6-3
PL   Dylan Tsoi (21) Wo (ill)*
USTA NATIONAL L3
January 26-28, 2019
Smith Stearns Tennis Academy, Hilton Head Island, SC
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Alex Suk (327)   6-1;6-1
16 Connor McDonald (173)   6-1;6-3
Q Joseph Wayand (76)   6-3;6-2
S   James Delgado (22) 6-3;6-2
PL Waleed Qadir (40)   6-3;6-2
USTA FLORIDA L3
January 12-15, 2019
Beerman Family Tennis Center, Lakeland, FL
Boys' 16 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Jonathan Irwanto (48)   6-1;6-2
32 Renzo Fassioli (354)   6-0;6-1
16 Alexey Timokhine (191)   6-3;6-4
Q Nicholas Olomu (321)   6-2;6-2
S Sami Ozzor (95)   4-6;6-3;6-4
F   Benjamin Shelton (5) 6-2;6-4
USTA NATIONAL WINTER CHMPS.
December 27, 2018 - January 2, 2019
Reffkin Tennis Center, Tucson, AZ
Boys' 14 Singles
Boys' 14 Singles Gold
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Caleb Saltz (132)   6-1;6-0
64 Sreeman Lakshmanan (177)   6-0;6-1
32 Cole Stelse (14)   6-1;6-3
16 Ethan Quinn (18)   0-6;6-3;7-5
Q   Evan Wen (9) 7-5;6-4
S Will Mayew (20)   6-2;3-6;1-0(7)
F   Waleed Qadir (40) Wd (inj)*
57TH JR. ORANGE BOWL INTERNATIONAL
December 9-18, 2018
Jr Orange Bowl Committee, Coral Gables, FL
Boys' 14 Main
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Walker Valentine (101)   6-1;7-6(6)
64   Sebastian Gorzny (16) 6-3;6-2
2 John Lasanajak (48)   6-4;2-6;10-4
3Q Santiago Cardenas (75)   6-4;6-4
3 Cooper Williams (2)   7-5;6-4
4Q Alexander Visser (13)   6-3;6-1
4
A. Vallejo
  3-6;6-0;12-10
QQ   Evan Wen (9) 6-1;6-2
* The ranking calculation does NOT consider matches marked with an asterisk.
RECENT COMMITMENTS
12/14 Isabella Koziol chooses Washington & Lee
12/14 Makenzi Sells chooses Spring Arbor
12/14 Jacob Huppin chooses Montana State
12/13 Kristin Shiuey chooses Tufts
12/13 Naomi Cheong chooses USC
12/13 Gabriela Moss chooses Washington & Lee
12/13 Katherine Johnston chooses Wash U
12/13 Dominik Jakovljevic chooses BYU
12/13 Brooke Covington chooses St. Edward's (TX)
12/13 Cameron Sepahi chooses Haverford

Full Listings: Boys' Commits & Girls' Commits

 
 

Page updated on Tuesday, December 10, 2019 at 2:07:10 AM
Contact our web team with any corrections