Home Boys' Lists Girls' Lists Men's Teams Women's Teams News Photos Contributors Links Help Sign-UpOnline Store
College Recruiting Lists | TennnisRPI Lists | The Hot 100 | Top Prospects | College Commitments | Advanced Search  
 
 

Player Information


Thara Gowda
Rochester Hills, Michigan
 
5th Grader, Class of 2027
 

Overall Record: 53-27 #2 on This Week's Recruiting List
USTA MIDWEST L1 CHMPS.
January 11-13, 2020
Racine Tennis Club (Lifesport Tennis Clu, Racine, WI
Girls' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Mia Bianco (665)   6-0;6-0
32   Ashley Matz (25) 6-7(1);6-4;7-6(5)
2 Mana Usui (364)   6-2;6-3
3Q Summer Mu (200)   7-6(5);6-4
3   Sarah Wang (175) 4-6;6-3;1-0(10-1)
USTA MIDWEST L2 (SWEET 16)
December 7-8, 2019
Eastside Tennis & Fitness Club (Lifespor, Kenosha, WI
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
16 Jacinta Villalobos (285)   6-2;6-1
Q Natalie Stanula (461)   6-1;6-2
S   Kaede Usui (52) 6-4;6-3
F-NE Katrine Boianov (128)   6-4;7-5
USTA NATIONAL INDOOR CHMPS.
November 29 - December 2, 2019
Manchester Athletic Club, Manchester, MA
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64   Summer Chandler (45) 6-1;6-4
1 Remy Nguyen (256)   6-7(2);7-6(5);1-0(6)
2 Valeria Gomez (186)   6-4;6-1
3   Laila Nguyen (24) 6-1;0-6;1-0(7)
USTA MIDWEST L3
November 23-24, 2019
Riverside Racquet Club, Hamilton, OH
Girls' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Dasha Chistyakova (501)   6-1;3-6;10-7
16 Mia Batenic (163)   6-1;6-1
Q   Sakurako Watanabe (279) 3-6;7-5;10-6
CQ   Katrine Boianov (128) 6-3;3-6;11-9
USTA MIDWEST L1 CHMPS.
November 2-4, 2019
Racine Tennis Club (Lifesport Tennis Clu, Racine, WI
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Rachel Secord (240)   6-4;6-0
32 Charlotte Kim (66)   6-0;6-2
16 Lexie Hankel (348)   6-0;6-1
Q Kara Pescaru (260)   6-2;6-1
S   Addison Lanton (83) 6-3;7-6(5)
PL Natalie Stanula (461)   6-4;2-6;6-0
USTA NATIONAL L3 TOURN.
September 21-23, 2019
In the Zone Tennis, Grand Rapids, MI
Girls' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Ella Novion (313)   6-3;6-4
16   Anna Wiskowski (10) 6-1;6-0
2   Aida Oviedo (89) 4-2;4-3(3)
USTA G12 NATIONAL CHMPS.
August 4-10, 2019
Windward Lake Club, Alpharetta, GA
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Katiana Gonzalez (34)   7-6;6-3
64   Sara Shumate (11) 2-6;6-3;6-2
1-N Irisa Poompanit (44)   3-6;6-0;1-0
2-N Rachel Hernandez (440)   6-0;6-0
Q-N Sabrina Lin (32)   6-3;1-6;1-0
S-N   Ashley Matz (25) 6-3;6-4
USTA NATIONAL L3 TOURN.
July 6-8, 2019
GR Racquet and Fitness, Grand Rapids, MI
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Amiya Bowles (58)   6-2;6-3
16 Abigail Gambla (272)   6-2;6-2
Q Mia Batenic (163)   6-7(10);6-0;10-0
S   Kaede Usui (52) 6-3;6-4
PL Anna Bennett (49)   6-4;6-7(7);10-5
USTA NATIONAL L2 TOURN.
June 29 - July 1, 2019
In the Zone Tennis, Grand Rapids, MI
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Ava Li (311)   6-1;6-1
16   Sofia Olaru (30) 6-0;6-2
2 Kristina Penickova (18)   6-0;6-1
CQ JoAnna Kennedy (16)   6-0;6-1
CS   Kaede Usui (52) 6-2;7-5
USTA MIDWEST L1 CLOSED CHMPS.
June 22-27, 2019
Court One Athletic Club East, Okemos, MI
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
128 Mia Bailey (178)   6-1;6-2
64 Elena Fleming (336)   6-1;6-0
32 Juliana Singeorzan (53)   6-1;6-2
16   Sofia Olaru (30) 6-0;6-1
4 Katrine Boianov (128)   6-1;7-6(1)
QQ Annalise Yang (249)   6-4;6-3
CQ   Marie Antonette Thomas (90) 6-4;6-2
SEMI DISTRICT MUTHIG GIRLS QUALIFIER
June 7-10, 2019
Plymouth Canton Educational Park, Canton, MI
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Denitza Georgieva (611)   6-1;6-0
16 Erica Lee (396)   6-0;6-0
Q Nicole Fu (502)   6-0;6-1
S   Marie Antonette Thomas (90) 6-3;6-2
PL Julia Gurne (533)   6-1;6-2
USTA MIDWEST L3 MEMORIAL WEEKEND
May 25-27, 2019
Court One Athletic Club East, Okemos, MI
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
64 Shriya Ramesh (525)   6-3;6-0
32 Tara Markovic (443)   6-0;6-1
16 Amiya Bowles (58)   6-2;6-1
Q Mia Batenic (163)   6-2;6-3
S Addison Lanton (83)   6-4;6-4
F Katrine Boianov (128)   7-6(7);6-4
USTA MIDWEST L3
April 6-7, 2019
Towpath Tennis Center, Akron, OH
Girls' 14 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32   Chase Boyer (202) 6-2;6-2
1   Tyler Reed (540) 7-6(4);6-2
USTA NATIONAL L3: ETC
March 23-25, 2019
Evansville Community Tennis Association, Evansville, IN
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Allie Trifonov (75)   7-6(1);6-0
16   Alanis Hamilton (50) 6-2;6-0
2 Hadley Appling (154)   6-3;6-3
CQ   Parker Christensen (67) 6-1;6-4
USTA MIDWEST L2
February 23-25, 2019
Evergreen Racquet Club, Bloomington, IL
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32 Lily Brecknock (268)   6-2;6-3
16 Anna Bennett (49)   6-1;6-2
Q Mia Batenic (163)   6-2;6-0
S Chloe Goins (76)   6-4;6-1
F   Parker Christensen (67) 6-4;6-0
USTA NATIONAL L3
January 26-28, 2019
Knoxville Racquet Club, Knoxville, TN
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32   Addison Iacono (56) 6-3;6-1
1 Jaala Screws (330)   6-3;6-0
2 Sara Shumate (11)   7-5;6-2
CQ   Rachael Smith (19) 6-0;6-2
USTA MIDWEST L3
January 19-20, 2019
South Shore Health and Racquet Club, Saint Joseph, MI
Girls' 12 Singles
Complete Results
Round Wins Losses Score
32   Elizabeth Isyanov (61) 6-2;7-5
1 Lauren Panveno (149)   6-2;6-1
2 Lily Brecknock (268)   2-6;6-2;7-6(10-8))
QQ Irisa Poompanit (44)   3-6;6-3;7-6(10-3))
CQ   Mallory Hitchcock (115) 6-1;6-4
RECENT COMMITMENTS
1/16 Abigail Mau chooses Coe College
1/16 Gregor Kincaid chooses Wartburg
1/16 Bailey VanDusseldorp chooses Wartburg
1/16 Bailey Sinnwell chooses Wartburg
1/16 Kelsey Law chooses Wartburg
1/16 Gianni Esposito chooses Hamilton
1/16 Logan Fliegel chooses Hamilton
1/15 Justin Braverman chooses Baylor
1/15 Emma Staker chooses Oklahoma
1/15 Nile Petersen chooses Wartburg

Full Listings: Boys' Commits & Girls' Commits

 
 

Page updated on Wednesday, January 15, 2020 at 3:23:12 AM
Contact our web team with any corrections